Lipiec 2020
Lussier, Francine. 100 pomysłów jak lepiej radzić sobie z ADHD. Tł. Katarzyna Panfil. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia Uniwersalis, 2020.
ADHD – zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym, które pojawia się przed siódmym rokiem życia i objawia się niemal ustawicznymi deficytami uwagi bądź nadaktywnością i impulsywnością – stanowi jeden z najczęstszych powodów konsultacji klinicznych. Niniejszy poradnik jest skierowany do nauczycieli i rodziców dzieci z ADHD, a także do młodzieży zmagającej się z tym zaburzeniem. Autorka – doktor neuropsychologii z wieloletnim doświadczeniem klinicznym i pedagogicznym – łączy podejście specjalistyczne z osobistymi spostrzeżeniami, gdyż sama mierzyła się z trudnościami związanymi z nadpobudliwością zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym życiu. Dzięki temu porady przedstawione w książce są zarazem proste i rzeczowe.
Błaszczak, Sylwia. #mamawdomu czyli poradnik dla kreatywnych rodziców. Gliwice : Sensus, copyright © 2019.
Gdy pada deszcz, a dzieci snują się po domu z nosami na kwintę, trzeba szybko znaleźć im (i sobie) jakieś zajęcie. Tylko co by tu wspólnie porobić? Szukasz pomysłu w głowie, przeglądasz elektroniczne zabawki i planszówki, ale dzieci wciąż kręcą głowami z wyrazem twarzy, który mówi: "To już było" czy: "Nie tym razem". Nie poddawaj się tak łatwo! Dzięki książce "#mamawdomu, czyli poradnik dla kreatywnych rodziców" znajdziesz receptę na nudę!
Niemczyk, Anna. Aseksualność : czwarta orientacja. Gdynia : Wydawnictwo Novae Res, © 2020.
Czy możliwy jest szczęśliwy związek bez seksu? Czy da się żyć w sposób pełny, twórczy i wartościowy, nie ustanawiając erotyki jako priorytetu w hierarchii potrzeb? Odpowiedź brzmi: tak. Okazuje się, że kilkanaście procent populacji nie przepada za seksem w dużych dawkach – woli uprawiać go rzadziej, przy szczególnych okazjach. Są też tacy, którzy wcale nie odczuwają pożądania. Wielu z nich ukrywa przez lata swoją aseksualną orientację, wiodąc samotne życie lub wikłając się w skomplikowane relacje z ludźmi, którzy nie potrafią zrozumieć ich potrzeb. Nielicznym udaje się stworzyć szczęśliwe pary.
Celem książki Anny Niemczyk jest uporządkowanie wiedzy dotyczącej zjawiska aseksualności oraz przedstawienie go z różnych perspektyw, między innymi twórców społeczności AVEN, aktywistów LGBTQIAP+, duchownych, niezależnych badaczy i ekspertów, a przede wszystkim głównych zainteresowanych – osób w spektrum aseksualności.
Lech, Wiktor. Mały szachista : wspólna nauka to dobra zabawa. Wydanie II rozszerzone. Gliwice : Wydawnictwo Helion, copyright © 2019.
Szachy są jedną z najstarszych gier na świecie. Choć towarzyszą ludziom od co najmniej półtora tysiąca lat, wciąż rozpalają emocje, a przede wszystkim kształtują umysły graczy. Nie bez przyczyny tej gry uczono przyszłych władców na dworach królewskich - szachy, jak żadna inna gra, niesamowicie rozwijają umiejętności taktyczne i strategiczne ludzkiego umysłu, porządkują myślenie, poprawiają potencjał intelektualny. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko spędzało z Tobą czas przyjemnie i pożytecznie, rozwijało zdolności analitycznego myślenia i nabrało dobrych nawyków intelektualnych, zacznij z nim grać w szachy! Ale najpierw - przeczytaj tę książkę.
Nawet jeśli dotychczas nie zdarzyło Ci się nigdy rozegrać partii szachowej, ta książka pomoże Ci szybko opanować podstawy i przekazać je dziecku. Krok po kroku będziecie razem doskonalić umiejętności, przyjaźnie rywalizować i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem. Zobaczysz, od czego zacząć naukę, i przekonasz się, że regularne treningi przynoszą mnóstwo obopólnych korzyści. Oprócz porad typowo szachowych znajdziesz tu profesjonalne wskazówki dydaktyczne, ułatwiające wprowadzenie potomka w arkana tej szlachetnej gry. Czytaj, ucz się i baw razem z dzieckiem!
Świercz, Joanna. Matma inaczej : kodowanie czyli Pomysły na przełamanie lekcyjnej rutyny. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2020.
Książka zawiera przykłady matematycznych zabaw, gier, kart pracy dla przedszkolaków, uczniów klas I–III oraz IV–VIII szkoły podstawowej.
Matematyczne kodowanie łączy w sobie nabywanie wiedzy matematycznej i programistycznej. Zaproponowane w książce zabawy, zadania, karty pracy, matematyczne podchody i edukacyjne pokoje zagadek zawierają elementy aktywności artystycznej i fizycznej. Mamy nadzieję, że znajdujące się w książce przykłady staną się dla Czytelnika inspiracją i zachętą do podjęcia przygody z kodowaniem na zajęciach matematycznych w przedszkolu, klasie lekcyjnej w szkole podstawowej czy zajęciach świetlicowych.
"Matma inaczej. Kodowanie" udowodni, iż kodowanie jest dla każdego, a nauka matematyki może być naprawdę atrakcyjną przygodą.
Plomin, Robert. Matryca : jak DNA programuje nasze życie. Tł. Zuzanna Lamża. Kraków : Copernicus Center Press, 2020.
W „Matrycy” profesor Robert Plomin, pionier genetyki behawioralnej, czerpiąc z naukowego dorobku całego życia, argumentuje, że DNA jest najważniejszym czynnikiem modelującym to, kim jesteśmy. Nasze rodziny, szkoły i środowisko są ważne, ale nie wpływają na nas w takim stopniu, co geny. To dlatego, dowodzi Plomin, nauczyciele i rodzice, zamiast próbować popychać dzieci w różnych kierunkach, powinni zaakceptować je takimi, jakimi są. Nawet wybierane przez nas otoczenie i wydarzenia odciskające na nas największe piętno, od rozwodu po uzależnienia, do pewnego stopnia wynikają z naszych genetycznych predyspozycji. Dzięki rewolucji DNA już niedługo na podstawie samego kodu genetycznego od momentu urodzenia będziemy w stanie przewidzieć, kim staniemy się w przyszłości.
Klang, Joachim. Minionki : stwórz ciekawe projekty z klocków LEGO®. Tł. Piotr Cieślak. Gliwice : Wydawnictwo Helion, copyright © 2018.
Ole Kirk Christiansen w 1949 roku wymyślił klocki LEGO i w ten sposób zapoczątkował coś absolutnie wyjątkowego. Dziś jego produkty zapewniają godziny świetnej zabawy tysiącom dzieciaków na całym świecie. Najlepsze modele są oceniane na specjalnych wystawach i często stanowią zupełnie niesamowite projekty. Z tych klocków można zbudować dosłownie wszystko! Również małe, psotne, zabawne i ulubione przez całe rodziny Minionki. Dzięki klockom LEGO Minionki mogą się zjawić właśnie u Ciebie!
Jeśli lubisz LEGO i spodobał Ci się film o Minionkach, to trzymasz w ręku właściwą książeczkę. Dzięki niej poznasz tajniki projektowania i bez trudu poskładasz z klocków LEGO nawet skomplikowaną figurkę! Pracę ułatwią Ci szczegółowe instrukcje, rysunki i spisy potrzebnych elementów. Nawet jeśli w pierwszej chwili pomysł zbudowania Minionka z klocków LEGO wyda Ci się sporym wyzwaniem, po prostu spróbuj! Czeka Cię sporo odkryć i mnóstwo zabawy!
My daliśmy radę, tobie też się uda! : przewodnik po życiu na świecie dla osób z zespołem Aspergera. Red. Tony Attwood, Craig R. Evans, Anita Lesko ; przekład Maria Moskal. Gdańsk : Harmonia Universalis, 2020.
Książka to niezastąpiony zbiór porad sformułowanych przez znane osoby z zespołem Aspergera lub autyzmem wysokofunkcjonującym i kierowanych do innych osób ze spektrum. Każdy z 17 rozdziałów poświęcony jest konkretnym trudnościom towarzyszącym ASD, które rozpoznano na podstawie nowatorskiego badania przeprowadzonego przez dr. Tony’ego Attwooda, Craiga Evansa i Anitę Lesko. Autorami porad są między innymi dr Temple Grandin i dr Stephen M. Shore, a każdy rozdział kończy się szczegółowym i życzliwym komentarzem dr. Tony’ego Attwooda. Publikację uzupełniają barwne reprodukcje prac plastycznych wykonanych przez artystów z autyzmem. Książka stanowi źródło wiedzy, a także nadziei – to pozycja obowiązkowa dla rodziców i terapeutów osób z zespołem Aspergera lub autyzmem wysokofunkcjonującym.
Szwajkowska, Elżbieta. Szwajkowski, Witold. Rymowane zagadki matematyczne. Warszawa : Edgard, © 2019.
Jak ułatwić dziecku rozwiązywanie zadań matematycznych? Postaw na naukę w formie zabawnych wierszyków i łamigłówek! Rymowane zagadki matematyczne to książka o matematyce na wesoło. Rymowana forma uatrakcyjnia zadania, ułatwia zapamiętanie treści i rozwija poczucie rytmu, które jest ważnym elementem przygotowania do edukacji matematycznej.
W środku czeka wiele różnorodnych zadań, z których każde przedstawione jest w żartobliwej i rymowanej formie. Krótkie wierszyki dotyczą m.in. dodawania i odejmowania oraz ustalania kolejności. Poziom ćwiczeń jest dostosowany do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych.